14 Aralık 2017 Perşembe

Diş Hekimliği Fakültesi

1451 defa okundu

SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin temel amacı, evrensel, ahlaki ve etik değerleri taşıyan çağdaş yöntem ve tekniklerin ışığında ülkemiz insanının ağız sağlığı gereksinimlerini karşılayabilecek, yeniliklere açık, mesleki etiğe saygılı, sorumluluk sahibi üstün nitelikli diş hekimi, uzman diş hekimi ve akademisyenleri yetiştirmektir.

SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi 1995 yılında kurulmuş; aynı yıl öğrencileri ile eğitimine başlamıştır. Şu anda 22.000 m2 kullanım alanı ile Türkiye’nin en büyük fakülteleri arasındadır. 300’ü aşkın lisans, 80’den fazla doktora öğrencisi ile eğitim ve öğretime yılda 57.000’den fazla hastayı tedavi ederek de sağlık hizmetlerine katkıda bulunmaktadır.

Hasta memnuniyetini ön planda tutan, yenilikçi ve araştırmacı diş he-kimleri yetiştirerek toplumun ağız ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olan ve yaptığı bilimsel araştırmalarla bilime doğru yönde katkıda bulunan SDÜ Diş Hekimliği ülkemizde öğrencilerin tercih sıralamasında hep ön sıralarda yer almaktadır. Bölümler ise aşağıdaki gibidir;

  • Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi
  • Diş Hastalıkları ve Tedavisi
  • Endodonti
  • Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi
  • Ortodonti
  • Pedodonti-Periodontoloji
  • Protetik Diş Tedavisi

SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde teorik eğitimler, alanında uzmanlaşan öğretim üyeleri tarafından verilmektedir. Kliniklerde hasta almadan önce, öğrencilere kazandırılacak el becerisi ve yeteneğin verildiği ders-ler için ayrı ayrı tahsis edilmiş, modern ve güncel tesisat ile donatılmış laboratuarlarda verilmektedir. Bunların dışında hasta üzerindeki tedavi uygulamalarına geçmeden önce her öğrenci kendisine ait, normal insan ağzını ve vücudunu taklit edenfantom maketlerde pratik eğitimine devam etmektedir.

Temel ve preklinik eğitimleri tamamlayan öğrenciler, klinik eğitimlerine sürekli olarak yenilenen gelişmiş cihazlarla donatılmış kliniklerde devam etmektedirler.

Fakülte, öğrencilerini, yurt dışında anlaşmalı olduğumuz fakültelerde, Erasmus Programı ile burslu olarak 3, 6 ve 12 ay süreyle eğitimine devam ettirebilmektedir.

SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde öğrenciler, akademik çalışmalarını genç ve dinamik bir ekiple yürütmenin avantajını yakalarlar. Bu süreçte veriye ve bilgiye dayalı karar alma süreçlerini sürekli, birebir ve ortak şekillerde pekiştirme olanağı bulurlar.

Diş hekimleri serbest çalışabilecekleri gibi Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde, özel hastanelerde, özel diş klinikleri ve merkezlerinde de görev yapmaktadırlar. Doktora eğitimini tamamlayanlar üniversitelerin diş hekimliği fakültelerinde akademik hayata atılabilirler. Ayrıca, ağız ve diş sağlığı bakım ürünleri üreten, pazarlayan ticari kuruluşlarda, diş hekimliği alet, cihaz ve malzeme üreten, pazarlayan ticari kuruluşlarda da çalışabilirler.

Öğrencimizden...
"Diş Hekimliği, hem teorik hem de pratik uygulamaların bulunduğu bir eğitim sistemine sahiptir. SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi büyük, gelişmiş bir kütüphane ve deneyimli öğretim üyesi kadrosuyla teorik eğitimime büyük katkılar sağlamaktadır. Bilginin ve bilimin her an çevremde olması ve merek ettiğim bir konu üzerindeki araştırmayı yapmam için tüm imkânlarını sonuna kadar açan bir Fakültede okumak çok gurur verici. Siz de diş hekimliğini yaşayarak öğrenen ve aldığı kaliteli eğitimle onu bir üst noktaya taşıyabilecek çağdaş hekimlere dönüşmek istiyorsanız, sizi SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne bekliyoruz." --Asım ÖZÜN

TÜRKİYE-SURİYE

TÜRKİYE'DEN SURİYE'YE UZANAN

                 AKADEMİK EL

KAMPÜS'TE HAYAT

 

BAĞLANTILAR

ERASMUS + MEVLANA